İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kripto Para ile Birikim Yapmanın Yolları

Para biriktirmenin ya da tasarruf yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Farklı enstrümanlar vasıtasıyla tasarruflarınızı yatırım olarak birçok farklı yol ile değerlendirebilirsiniz. Birikim yapmak için son dönemde oldukça popüler bir yol mevcuttur. Kripto para ile birikim yapmanın yolları da haliyle sıklıkla araştırılır oldu. Şu anda her ne kadar büyük dalgalanmalar yaşasa da geleceğin para birimi olarak ifade edilmektedir. Ekonomik sistemin temelini ilerde kripto paralar oluşturacaktır. İşte kripto para ile birikim yapmanın yolları…

-Al-Sat Yapmak: Kripto paraların tarihi çok eskiye dayanmasa da 20 – 30 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Özellikle kullanılmaya başlaması ve ekonomide önemli roller üstlenmesi de oldukça yeni bir durumdur. Son dönemde ortaya çıkmış olan birçok kripto para borsasından ya da diğer platformlardan birikim yapabilmek oldukça mümkündür. Eğer yatırım yapma fikrin kripto paralar ekseninde çevreleniyorsa bunu al sat yaparak gerçekleştirebilirsin. Bunu gerçekleştirmek için piyasaları her gün takip etmen gerekmektedir. Kripto para piyasası oldukça hassas konumda olduğundan dolayı yüksek oynamalara maruz kalabilmektedir. Elindeki miktarı artırmak adına çapraz işlemlerle al sat gerçekleştirebilirsiniz.

-Heyecana Kapılmadan Bir Miktar Kenara Ayır: Birçok kişi kripto paralar ile kestirme yoldan zengin olabileceğini düşünmektedir. Bunun için de elindeki tüm birikimi kripto paralara yatırabilmektedir. Siz daha sakin ve temkinli bir şekilde hareket etmelisiniz. Kripto para satın alacağınız miktarın bir kısmını kenara ayırmayı ihmal etmeyiniz. Eğer tüm paranızı yatırırsanız yaşanacak dalgalanmalardan sonra paranızı kaybedebilmeniz mümkündür. Bunun için heyecana kapılmadan yoluna devam etmen ve birikimin bir kısmını kenara ayırmak gerekmektedir.

-NFT Yatırımı Yapabilirsin: NFT, eşi benzeri olmayan dijital varlık anlamına gelmektedir. NFT’ler kripto para dünyasında birikim yapmanın bir yolu olarak ifade edilmektedir. Bu varlıklardan değerleneceğini düşündüğünüz herhangi birisini satın alabilir ve saklayabilirsiniz. Gelecekte de daha yüksek miktarlara satarak birikim ve tasarruf hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para genel olarak takas işlemlerinde kullanılabilen ve tamamen dijital, şifrelenmiş sanal para birimi olarak ifade edilmektedir. Kimilerine göre geleceğin para birimi olarak düşünülmektedir. Günümüzde kripto paralar oldukça popüler hale gelmiş fakat bilinmeyenin çok olduğu bir sektörü ifade eder. Takas işlemlerinin doğrulanarak güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için kriptografi kullanılmaktadır. Bunun yanında herhangi bir fiziksel karşılığı yoktur. Esasen kredi kartları ve banka kartları aracılığıyla yapılan harcamalar da ve burada kullanılan paralar da sanal paradır. Çünkü bu işlemler sonucunda sadece sistem değerlerinde değişiklik meydana gelmektedir. Kripto paraların da aynı mantıkta çalışmaları söz konusudur. Ancak herhangi bir hükümet ya da otorite tarafından yönetilmemektedir. Yani merkezi olmayan bir sistem mevcuttur. Bu da sistemin daha güvenilir olduğu anlamına gelmektedir.

Kripto Paraların Güvenliği Nasıldır?

Ödeme sistemlerinde genel olarak bir problem mevcuttur. O da aynı paranın iki kere harcanması ihtimalidir. Bunu engellemek adına geleneksel olarak kullanılan yöntem yapılan işlemleri kaydeden merkezi bir aracı (banka) koymaktır. Ancak bu yöntem, tüm sermayeyi kontrol edebilen bir mekanizmaya işaret eder ki bu da güvenli değildir. Ancak merkezsizleştirilmiş bir sistemde işlem gerçekleştirebilmek için sistemin her parçasının onay vermesi gerekmektedir. Bu işlemler genel anlamda blok zinciri aracılığıyla yapılır. Bu sayede yapılan işlemin herkes tarafından görülebilmesi mümkündür. Bütün transfer işlemleri alıcı ve göndericinin cüzdan adresleri ve yollanacak miktar bilgileriyle gerçekleşmektedir. Takas ya da gönderi işlemi genel olarak gönderen tarafından doğrulanmalı ve sonrasında sistem tarafından onaylanmalıdır. Onaylama işlemi yalnız madenciler tarafından kriptografik bir bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilmektedir. Bir işlemin onaylanması halinde geri döndürülebilmesi mümkün değildir. Kripto paralar açısından en büyük risk saldırılar ve hacklenme olasılığıdır.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın