İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mouselardaki DPI Değeri Ne Demektir? 

Fare duyarlılığını ölçmede bir standart olarak kullanılan DPI, kelime anlamı olarak ‘Dot Per Inch’ yani inç başına düşen nokta olarak ifade edilmektedir. Genel anlamıyla bir çözünürlük birimi olarak kullanılan DPI değeri Mouselarda duyarlılık ve hassasiyeti ifade eder. Bu açıdan bakıldığı zaman bir farenin DPI değeri ne kadar yüksek olursa o kadar çok noktayı okuyabilecektir. Örneğin bir farenin DPI değeri 1200 DPI ise,  o zaman fare bir inç hareket ettiği zaman farenin işaretçisi 1200 piksel yol alabilecektir. DPI değeri yüksek bir farede elinizle fareyi çok az hareket ettirseniz bile ekran üzerinde işaretçinin çok hızlı ilerlediğini görebilirsiniz. 

DPI değeri yani bir farenin hassaslığının hangi değerde daha iyi olabileceği değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişiler yüksek hassasiyete sahip fareler istemeyebilirler. Yani yüksek DPI değeri her zaman kaliteli bir fare anlamına gelmemektedir. Bu nedenle fare tercih ederken ekranınızın çözünürlük değerlerine uyumluluk gösteren DPI değerlerinde seçimler yapmanız gerekecektir. Örneğin 1024×768 çözünürlüğe sahip bir ekrana sahipseniz o zaman 1700 DPI civarlarında bir değerde fare tercih edebilirsiniz. Çözünürlüğü düşük bir oyunda ya da ekranda çok hassas bir fare kullanmak zor olacağı gibi çözünürlüğü yüksek bir oyunda DPI değeri çok düşük bir fare kullanmakta o derecede zor olacaktır. 

DPI Değeri Nasıl Öğrenilir? Değiştirilebilir Mi?

Genel olarak günlük hayatta kullandığımız farelerde lazer ya da optik sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler temas ettikleri yüzeyi tarayarak hareket durumunu gerçekleştirirler. Farelerdeki DPI değerine göre bu alanı tarama hassasiyeti de o kadar hassas olacaktır. DPI değeri nasıl öğrenilir? Kendi farenizin DPI değerini öğrenmek isterseniz bazı ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Fareyi alırken üretici firma tarafından size sağlanan bilgilerle birlikte çeşitli ölçüm ekipmanlarıyla farenin DPI değerini tespit edebilirsiniz. Ancak fareyi satın aldığınız yerden herhangi bir bilgi verilmediyse ölçüm yapmadığınız sürece farenin değerini öğrenemezsiniz. 

Profesyonel farelerde DPI değerini esnek bir şekilde değiştirmek için konulmuş düğmeler bulunmaktadır. Bu tuşlar üzerinden oyun içerisinde hızlı bir şekilde değiştirme yapabileceğiniz gibi farenizle birlikte verilen yazılımlarda da DPI değerini değiştirebilir ve kontrol edebilirsiniz. Bunlarla birlikte Windows bir cihaz üzerinden farenizin hassasiyetini değiştirmek isterseniz Denetim Masasından sağ üst tarafta bulunan Görüntüleme Ölçütünü Büyük Simgeler olarak değiştirdikten sonra ekranda gelen özellikler arasından Fareyi seçerek ayarlar kısmında farenizin hızını değiştirebilirsiniz. 

Oyuncu Mouse Kaç DPI Olmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüksek DPI değerinin her zaman çok kaliteli ve iyi bir kullanım sağlamayacağını söylemiştik. Özellikle nişan alınan oyunlarda oyuncuların tercih ettiği DPI değerinin 800-1200 DPI arasında olduğunu söyleyebiliriz. Oyunu oynamaya alışana kadar 400-500 DPI değerlerinde alıştırmalar yaptıktan sonra oyuncuların kullanım tercihlerine göre DPI değerlerini ayarlayabilecekleri fare modellerini tercih etmeleri daha mantıklı olacaktır. 

Yorumlar kapatıldı.