İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Xbox Nedir? Kim Tarafından Üretilmektedir? 

1996 yılında satışı durdurulan Atarri Jaguar’dan sonra geliştirilmeye başlanan Xbox, Microsoft tarafından üretilen ve kumandasıyla birlikte bir oyun konsolu olarak bilinen markadır. Xbox Game Studios adı altına geliştirmelerin devam ettiği bu marka ilk olarak 2001’de ABD’de tanıtıldı. Yalnızca bir konsol olarak değil, aynı zamanda oyunlar, akış hizmetleri ve çevrimiçi Xbox Live hizmeti de sunulmaktadır. 

Microsoft’un oyun konsolu pazarına ilk giriş yaptığı Xbox ilk nesil olarak bilinmektedir. Ardından ikinci nesil olarak piyasaya sürülen ve Xbox’un varisi olan Xbox 360 2005 yılında çıkarılmıştır. 2013 yılı itibariyle dünya çapında 78.2 milyon satış yapmayı başaran Xbox, sektörün diğer liderleri olan Sony PlayStation ve Nintendo Wii ile halen daha ciddi bir rekabet içerisindedir. 

Xbox Hangi Özellikleri ile Bilinir?

Üçüncü nesil olarak Kasım 2013 tarihinde Xbox One piyasaya çıkarılmıştır. İnternet tabanlı özelliklerini geliştiren bu model çeşitli özellikleri sayesinde daha eğlenceli bir kullanım sunarak aynı dönemde piyasaya çıkarılan PS 4 ve Wii U ile devam ettirdiği rekabette büyük oranda liderliği yakalamıştır. E3 2016 fuarında boyutu küçültülmüş bir şekilde yeniden tasarlanan Xbox One, Xbox One S adıyla kullanıcılara sunulmuştur. Yalnızca boyutunu küçültmekle kalmayıp bu modele +K video özelliği ve HDR desteği de sağlanmıştır. 

E3 2017 fuarında bu sefer Xbox One X adında donanımı geliştirilen ve 4K çözünürlüğü destekleyen yeni bir model tanıtılmıştır. Artık dördüncü nesil olarak adlandırılan Xbox One X modelini ise 2020 yılında çıkarılan Xbox One S serisi takip etmiştir. 

Xbox One S mi? Xbox One X mi?

Dördüncü nesil oyun konsollarından olan Xbox One S ve Xbox One X modelleri arasında tercih yapmak isteyenler için piyasadaki fiyatlarına bakıldığı zaman iki model arasında yaklaşık olarak 10.000₺’lık bir fark görülmektedir. Yani fiyat açısından daha uygun bir seçenek arayan kişilerin direkt olarak 7.000₺ civarında olan Xbox One S’i tercih edebileceklerini söyleyebiliriz. Boyut açısından aradaki farkın bu derece fiyata yansıması mümkün olmadığı gibi Xbox One S modelinde bazı özelliklerin X serisine göre daha az olduğunu ve S serisi ile amaçlananın daha uygun fiyatlı ve esnek bir model olarak tasarlanmak olduğunu söyleyebiliriz. 

Xbox One X modelinde 4K çözünürlüğün desteklenmesinin yanında bu özellik S serisinde bulunmamaktadır. Görüntü açısından daha kaliteli ve net bir hizmet almak isteyenler için 4K destek sağlayan X serisini tercih etmeleri daha uygun olacaktır. Depolama kapasitesine bakıldığı zaman 1 TB kapasiteye sahip olan X serisi, 512 GB kapasiteye sahip olan S serisini bu özellikte de geçmiştir. 

Daha kaliteli bir oyun keyfi isteyenler ve bunun için bütçesi olan kişiler için X serisini önerebileceğimiz gibi daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak en az X serisi kadar hizmet sağlayan S serisini önerebiliriz. 

Yorumlar kapatıldı.