İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hi-Fi Nedir? 

‘High Fidelity’ kelimelerinin ilk iki harflerinden oluşturulan Hi-Fi kavramı, dilimizde yüksek sadakat karşılığını bulmaktadır. Hi-Fi kavramı ile genel olarak ses kalitesinin söz konusu olduğu alanlarda karşılaşabiliriz. Hi-Fi, bir sanatçının kendi sesini olduğu gibi aktaran, üzerinde frekans düzeltmesi yapmadan dinleyiciye ulaştırabilmek için sistemlerde istenen bir özelliktir. Müzik teknolojisi için önemli kavramlardan biri olan Hi-Fi sistemler sayesinde kaliteli ve gerçekçi sese ulaşabilmek mümkündür. 

Hi-Fi Ne İşe Yarar? 

Yeni nesil müzik sistemlerinde vazgeçilmez bir özellik olarak gösterilen Hi-Fi, ev kullanımları içinde uygun olarak üretilmiştir. Gerçeğe olabildiğince sadakat gösteren Hi-Fi sistemleri istenilen ortamda gerçeğe yakın bir kalitede müzik dinleyebilmeyi sağlayan bir araçtır. Müzisyenlerin çaldığı müzik ile cihaza ulaşan müzik arasındaki farkı en aza indirmeye yardımcı olan bu sistemler doğru ve gerçekçi ritmi yakalamaya yardımcı olmaktadırlar. 

Bir müziğin kaydedilmesi düşünüldüğünden daha zor ve karmaşık bir süreç ile gerçekleşmektedir. Müzik ile birlikte şarkıyı söyleyen bir kişi için sesi en doğru şekilde alabilmek için farklı noktalara ve açılara birden fazla mikrofon yerleştirilmektedir. Bu sayede akustik ortam içerisinde dağılan müzik, mikrofonlar tarafından farklı şekillerde yakalanır ve elektrik enerjisine dönüştürülerek kayıt cihazına aktarılır. Mikrofonlardan gelen bu sinyaller belirli süzgeçlerden geçirilerek en doğru tonun yakalanmasını sağlarlar. 

Tüm bu süreçte en doğru ve gerçekçi sesin yakalanmasına ise Hi-Fi özellikli sistemler yardımcı olurlar. Bu sayede sanatçıdan gelen ses farklı bozulmalara uğramadan dinleyicinin kulağına doğru bir şekilde ulaşmış olur. 

Hi-Fi Ses Sistemi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Kaliteli bir müzik sistemi almak isteyen kişiler için Hi-Fi sistemler büyük önem taşımaktadır. Almak istediğiniz müzik sistemini test ederken gürültüsüz ve sakin bir ortamda deneyerek karar verebilirsiniz. Akustik açısından ortamın uygun koşulları sağlaması da, sistemlerin sesi doğru bir şekilde yansıtması açısından oldukça önemlidir. 

Hi-Fi sistemler birkaç parçadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi hoparlördür. Bir diğeri ise kaynaktır. Kaynak olarak CD’leri ya da DVD’leri düşünebiliriz. Kaynaktan çıkan voltajları, hoparlörde bir sese dönüştürecek şekilde işleyen bir diğer parça ise amfilikasyondur. Ve tüm bu parçalar arasında bağlantıyı sağlayan kablolarıyla ile genel olarak Hi-Fi sistemlerinin ana hatlarından bahsetmek mümkündür. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın