İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

LimeWire Nedir? 

29 Mayıs 2000 tarihinde kurulan LimeWire, Java platformunda çalışan bir P2P (peer-to-peer) dosya paylaşım yazılımıdır. Java dilinde geliştirilen bu yazılım, Java Virtual Machine’ın kurulu olduğu her bilgisayarda kolaylıkla çalıştırılabilir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak kullanıma sunulan LimeWire’ın Basic Free yani ücretsiz sürümüyle birlikte Pro yani ücretli sürümü de bulunmaktadır. LimeWire yazılımı sayesinde internetteki kaynaklar arasında daha etkili bir arama yaparak istediğimiz dosyaları indirebiliriz. 

Gnutella ağını kullanan ve 5 sürümünden itibaren BitTorrent protokolünü de destekleyebilen LimeWire özellikle müzik, dosya gibi genel araştırmalar için oldukça kullanışlıdır. Kendi bilgisayarınıza izin verilen dosyaları yükleyebileceğiniz gibi, aynı şekilde kendi bilgisayarınızdaki dosyaları da bu yazılım üzerinden paylaşıma açabilirsiniz. 

LimeWire Özellikleri ve Avantajları Nelerdir? 

LimeWire, temel anlamda bilgisayarınızda arama ve indirme için özelleştirilmiş bir yazılımdır. Gnutella olarak adlandırılan ağ üzerinden sizin arama yaptığınız kelimelerle ilgili sonuçları getirir. Bunları yükleyerek bilgisayarınızda kullanabilmenizi sağlar. Aynı ağ üzerinden sizin bilgisayarınızdaki dosyaları paylaşıma açabilmenizi sağlar. Günümüzde Pro sürümünün kullanımı devam etmektedir yani ücretli olarak LimeWire hizmetlerine ulaşılabilir. 

2010 yılında New York’da gerçekleştirilen mahkeme sonucunda LimeWire üzerinden müzik ya da dosya indirmelerinin yasal olmadığı kararına varılmıştır. Ancak bu durum LimeWire’ın diğer sürümleri olan Pirate Edition ya da Frostwire üzerinde geçerli bir karar değildir. Bu nedenle farklı sürümlerle LimeWire hizmetlerine ulaşabilmek mümkündür.

 İyileştirilmiş arama sonuçlarını çok daha fazla kaynakta arayarak yüksek performans imkânı sağlayan LimeWire sürümleri bulunmaktadır. Aynı zamanda trojen gibi virüs ya da casus yazılımlara karşı korunma imkânı sağlamaktadır. LimeWire üzerinden yaşanan sorunlarda geliştiricilerle kolayca iletişim kurabilmek mümkündür. Yazılımın kendi sitesi üzerinden gerekli diğer yasal bilgilere ve kullanım yönergelerine ulaşabilirsiniz

Günümüzde LimeWire Kullanımı Nasıl?

LimeWire, her ne kadar geliştirildiği dönemde oldukça rağbet gören bir platform olsa da, günümüzde geliştirilen diğer paylaşım platformları sayesinde popülerliğini kaybetmiştir diyebiliriz. Farklı bulut hizmetleri sayesinde artık bilgisayarımıza indirmeye dahi gerek duymadığımız bir teknolojide, LimeWire’ın özellikleri açısından biraz geride kaldığını söyleyebiliriz. 

Aynı zamanda çok fazla bellek tüketmesi, bazı araştırmaların sonuç vermemesi ve 4 sürümünden itibaren MacOS’lara destek veriminin durdurulması da LimeWire’ın aramızdan ayrılmasına neden olan başlıca sebeplerdendir. 

Günümüzde ağ erişiminin kolaylaşması, depolama fikirlerinin değişmesi ve bilginin büyümesinden kaynaklı olarak her ne kadar LimeWire kullanmaya gerek duymasak da, geliştirildiği dönemde oldukça önemli bir fikir olarak kabul edildiğini ve günümüzdeki paylaşım platformlarına öncülük ettiğini söyleyebiliriz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın