İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Metaverse İle Birlikte Hangi Meslekler Hayatımıza Girecek?

Metaverse dediğimiz kavram kullanıcıların internet üzerinde ulaşabilecekleri sanal evrenleri ifade eder. Geleceğin dijital dünyası olarak adlandırılan Metaverse farklı iş kollarının oluşmasına fırsat sağlayacak. Peki, bu metaverse denilen şey nedir? Metaverse ile birlikte hangi meslekler hayatımıza girecek? İşte birçok yenilik sunacak olan ve fırsatlar yaratacak metaverse ile birlikte hayatımıza girecek olan meslekleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Metaverse Nedir?

Metaverse esas itibarıyla artırılmış ve sanal gerçeklik ürün ve hizmetlerini ifade eder. “Meta-evren”in kısaltmasıdır. Gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine izin verir. Ayrıca sanal bir ortamda iletiş kurmasına yarayan dijital bir dünya niteliği taşır. İşte bu yeni dijital dünya ile birlikte hayatımıza yeni meslekler gireceği de açıktır. Peki ya metaverse ile birlikte hangi meslekler hayatımıza girecek?

Metaverse Meslekleri Nasıl Etkileyecek?

Metaverse ile birlikte hayatımıza; sanal gayrimenkul danışmanı, dijital finansal danışmanlar, dijital satış uzmanları, siber güvenlik uzmanları, blockchain uzmanları ve dijital dedektifler gibi pek çok yeni meslekler girecek. Bu meslekleri detaylı incelemeye ne dersiniz? Mesela dijital ortamlarda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha çok önem taşıyacak. Bu nedenle dijital dedektifler gibi bu alanda uzmanlaşmış elemanlara çok ihtiyaç duyulacak. Ayrıca siber saldırıların önüne geçebilmek içinde siber güvenlik uzmanlarının önü açık olacak. Dijital dünyada olduğu gibi Metaverse evreninde de hem bireysel hem de kurumsal kullanıcıların güvenliği siber güvenlik uzmanları tarafından sağlanacak.

Sanal gayrimenkul danışmanlarına gelecek olursak gelecekte bu platformlar üzerinden alım-satım yapılacağını söyleyebiliriz. Zira günümüzdeki Metaverse platformları üzerinden bireysel ve kurumsal kullanıcıların sanal ofis, ev ve arsa gibi ihtiyaçları karşılayıp emlak ekonomisini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte bireysel kullanıcılar ve markalar için dijital satış uzmanlarına da ihtiyaç duyulacak. Dijital satış uzmanlarının burada yeni sanal karakterleri (avatarları) ile hizmet sunmaları bekleniyor.

NFT, kripto varlık ve benzeri yatırım araçlarının günümüzde kazandığı değer ile birlikte bilhassa iş dünyasında dijital finansal danışmanlara da ihtiyaç duyulacağı açıktır.  Dijital finansal danışmanlarla birlikte metaverse evreninde gerçekleştirilecek yatırımların içeriği risklerin minimize edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca blockchain uzmanlarının da ileride finansal hizmetler, teknolojik yatırımlar, pazarlama ve e-ticaret konularında sanal evrende hizmet vermesi bekleniyor. Görünen o ki metaverse ile birlikte hayatımıza pek çok yeni meslek girecek ve bu meslekler birçok fırsat ve yeniliği beraberinde getirecek!

Yorumlar kapatıldı.