İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Blockhain Nedir?

Blockhain, verilerin dijital ortama şifreleme yöntemi ile aktarılarak kayıt tutulduğu  liste olarak tanımlanabilir. Pek çok alanda kaliteli bir teknoloji olarak kullanılan blockhain sayesinde şifreleme yöntemleri ile kayıt tutulması mümkün olur. Bu şekilde verirler tamamen güven altındadır. Tek merkeze bağlı kalmadan daha kaliteli bir şekilde güvenli ilerleme için blockhain  önemli bir sistem oldu. Bir yandan dış dünyada yaşanan siber saldırı gibi durumlara karşı her zaman önlem olarak da tercih edilen bir sistemdir. Blockhain nedir sorusundan sonra gelin blockhain nasıl çalışır buna göz atalım.

Blockhain Nasıl Çalışır?

Gerekli bilgiler kopyalandıktan sonra farklı alanlarda depolanarak tek otoriteye sahip olmadan yürütülebilecek şekilde çalışma sistemine sahiptir. Zincirdeki her bir blok bir dizi farklı işlemler barındırır. Bilgisayardaki güvenliğin altında tuttuğu bilgiler dışında daha kolay bir yönetim sistemine sahiptir. Güven ve yönetimin daha kolay olmasından dolayı blockhain sistemi şimdilerde pek çok alanda tercih ediliyor.

Blockhain Hangi Sektörlerde Tercih Edilir?

Genellikle e-ticaret firmaları tarafından sık tercih edilen bir sistemdir.  Genellikle yapılan ticarette bilgileri güven altına alan bir sistem olduğu için tercih ediliyor.

Bilgisayardaki verilerin güven altında olması adına pek çok sektörde bu sistem tercih edilir. Kamu alanı da bu sistemi tercih eden sektörlerden biri arasında yer alıyor. Buradaki işleyişle alakalı bilgiler de tamamen bu sistem sayesinde saklı tutulur.

Sağladığı avantajlardan dolayı bu sektörlerde tercih edilene blockhain özellikle şimdilerde daha sık tercih edilir bir hale geldi.

Blockhain ile Neler Yapılabilir?

Blockhain ile pek çok işlemi bir arada yapabilmek ve yürütebilmek mümkündür.

Bilgisayar içerisinde yer alan bilgilerin tamamen güven altında olması ve siber saldırılara karşı korunması sağlanır. Bilgileri farklı farklı merkezlerden kontrol edebilme sistemi sağladığı için tek elden yönetim durumu dışında daha rahat bir şekilde yönetilmeyi sağlar. Kopyalama ve kayıt altına alma özelliği sayesinde tüm bilgiler bu sisteme kaydolur.

Büyük çaplı firmalarda e-ticaretin ve işlemlerin daha kolay yürütülmesi için kullanılır. Önemli bilgilerin daha güvenlikli bir şekilde saklanabilmesi adına da tercih edilen bir sistemdir. Yüklenen tüm bilgiler yeniden kopyalandığı için bu sistemde kayıt altındadır. Bu son nokta ile birlikte blockhain nedir artık detaylı bir şekilde biliyorsunuz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın