İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nesne Yönelimli Programlama Nedir?

Günümüzde her alanda olduğu gibi özellikle bilim alanında her geçen gün birbirinden farklı gelişimler meydana geliyor. Bilim sektöründeki farklı bakış açıları sayesinde pek çok yeni durum ortaya çıkıyor. Nesne yönelimli programlama bu yeniliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Nesne yönelimli programlama bir çeşit paradigma olarak tanımlanabilir. Bu paradigma sayesinde dış dünyadaki nesnelerin dijital ortam içerisinde somutlaştırılması işlemine kolaylık sağlama söz konusudur.

Nesne Yönelimli Programlama da Kavramlar Nelerdir?

Nesne yönelimli programlamada belli başlı kavramlar yer alıyor. Sınıf kavramı bunlardan biridir. Birbirinden farklı özelliklerin yerleşebileceği alan için sınıf kavramı ortaya çıkar. Metot kavramı da yine bu programlamada yer alan ve nesnenin yetilerini temsil eden bir kavramdır. Nesne kavramı ise tüm bu verilerin dosyalanmasını ya da depolanmasını sağlayan alandır. Programlama dili de yine nesne yönelimli programlarda yer alan bir kavramdır. Bu dil sayesinde işlemleri daha basite indirgemek ve bilgisayara daha kolay bir şekilde aktarabilmek mümkün olur.

Nesne Yönelimli Programlama da Soyutlama Özelliği Nedir?

Nesne yönelimli programlamada ön plana çıkan soyutlama özelliği oldukça dikkat çeker. Soyutlama kavramı sayesinde temele alınan nesnenin işlevlerine dikkat çeken bir tanımlama gerçekleşir. Soyutlama kavramı bağımsız bir çıktı olduğu için bağımsız modülleri birbirinden ayırır. Bu işlevleri dolayısıyla nesne göre önemli programlamada her zaman olması gereken en önemli özelliklerden biridir.

Kapsülleme ve Çok Biçimlilik Kavramları Nedir?

Kapsülleme ve çok biçimlilik kavramları yine nesne görünümlü programlanmada yer alan önemli işlevleri ifade ediyor.

Kapsülleme özelliği sayesinde belirli bilgilerin dışarıdan görünmesi engellenir. Nesnenin kontrolünü kolaylaştıran bir kavram olduğu için bu programlamada olmazsa olmaz özelliklerden biridir. Bir nevi koruyucu özelliğe sahip olduğu için bilgilerin saklı kalmasını sağlayarak dışarıdan oluşabilecek tehditlere karşı koruma sağlar. Bu yüzden de kapsülleme programlamada kullanılması gereken olmazsa olmaz özelliklerdendir.

Çok biçimlilik kavramı da yine olmazsa olmaz özelliklerden biridir. Çok biçimlilik işlevi sayesinde herhangi bir nesnenin biçimlendirilmesi ve farklı alanlarda da kullanılması sağlanır. İstemcinin bu farklı işlevleri görmesine de gerek yoktur. Bir yandan güvenliği koruyarak bir yandan da nesneyi farklı amaçlar için kullanmak çok biçimlilik özelliği sayesinde mümkün olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın