İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PlayStation Nedir? 

İlk defa 1994 yılında Sony Computer tarafından geliştirilerek piyasaya sunulan ve PlayStation olarak isimlendirilen video ve oyun konsolu serisi, aynı yıl içerisinde Japonya’da 100 milyon satış oranını geçmeyi başarmış olan bir eğlence amaçlı geliştirilen teknolojik üründür. Günümüzde piyasaya sürülen yeni modelleri ile birlikte oyun severler ve gençler için ilgiliyle takip edilen bir cihaz olarak kullanılmaya devam edilmektedir. 

Daha rahat ve profesyonel oyun imkânı sağlayan PlayStation konsolları oyuncuyu monitör ihtiyacından kurtarmaktadır. Daha az yer kaplayarak rahat bir oyun oynama imkânı sunan konsollar, PlayStation’un çok sevilmesiyle birlikte diğer teknoloji şirketlerinin de üzerinde çalışmaya başladığı bir alet olmuştur. 

PlayStation Serinin Özellikleri Nelerdir?

PS1 olarak bilinen ilk sürüm 1994’te piyasaya çıkarıldığında büyük bir ilgiyle karşılanmıştır.  2000 yılında şirket bu sefer PS2’yi çıkararak CD sürücüsü özelliğinin yanına DVD özelliği getirmiş, daha iyi bir işlemci ve grafik işlemcisi kullanarak hafıza desteğini arttırmıştı. Serinin en güçlü konsollarından biri olan PS2’den sonra PS3’ün çıkarılması yaklaşık 6 sene sürmüştür. 2006 yılında PS3 piyasaya sunulduktan sonra 80 milyonun üzerinde satış başarısı elde ederek beklentileri karşılayan bir model olduğunu ispatlamıştır. Günümüzde hala kullanılan PS3 sürümü, serinin hayranları arasında ilgisini hala kaybetmeyen bir model olmuştur. Son olarak piyasaya 2013 yılında sürülen sürüm ise PS4’tür. Stokların kısa sürede tükenmesine sebep olan bu oyun konsolu çıkış yaptığı gün içerisinde en çok satış yapan oyun konsolu olarak kendini kanıtlamıştır. 

PS3’te PS2 Oyunları Oynanabilir Mi? 

PlayStation’un PS serisine ait olan PS3 modeli halen daha etkin olarak en çok kullanılan modellerden biridir. PS3’ten önce piyasada olan ve yaklaşık 6 yıl boyunca birçok oyuncunun severek kullandığı PS2, neticesinde yenilenen modeliyle birlikte arka plana atılmaktan kurtulamamıştır. Ancak oyun severlerin PS2’de keyifle oynadığı çeşitli oyunları PS3 modelde açmak istediklerini tahmin edebiliriz. Eğer sizde bunlardan biriyseniz PS3’te PS2 oyunları oynanabilir mi? yazımızın devamındaki önerilerden size uygun olanı deneyerek oyunları açmayı deneyebilirsiniz. 

PS3 ilk olarak piyasaya sunulduğunda FAT kasalara sahip bir modeldi. FAT kasaya sahip olan PS3’lerde ise herhangi bir sıkıntı olmadan PS2 oyunlarının yürütebildiğini söyleyebiliriz. Ancak PS3’ün devam eden modellerinde FAT kasanın maliyetini azaltmak ve ürünü daha ucuz bir şekilde pazarlayabilmek için PS2 oyunlarının oynanmasını sağlayan CFW özelliği kaldırılarak Slim ve Super Slim modelleri kullanıcıya sunulduğunda, oyuncular artık PS2 oyunlarının desteklenmediği uyarısıyla karşılaşmaya başlamışlardır. 

Eğer PS3 modelinde PS2 oyunları oynamak istiyorsan o zaman 4.84 HFW kurarak MultiMAN ile oyunları PS3’te çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Ya da ikinci el bir piyasa üzerinden CECHA, B veya C’den birini alarak oyunları çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bunlarla birlikte daha karmaşık olan ancak daha kesin bir çözüm sunan PS2 Classic paketleri üzerinden PS2 oyunun PS3’e uyarlanmış halini uyumlu olduğu takdirde çalıştırarak oyun konsolunda oynatmayı deneyebilirsiniz. 

Yorumlar kapatıldı.