İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Robot Süpürge Nedir? Robot Süpürge Modelleri Nelerdir? 

Robot süpürge, adından da anlaşılabileceği gibi elektrikli süpürgelerin belirli bir algoritma sayesinde insan etkileşimine ihtiyaç duymadan çalışabilir şekilde geliştirildikleri bir türüdür. Şarj edilerek çalışan robot süpürgeler, sert ya da yumuşak, sıvı ya da katı maddeleri çekerek rahat bir temizlik sağlarlar. Otomatik çalışma özellikleri sayesinde kullanıcıların daha önceden ayarladıkları rota üzerinde kontrole gerek duymadan temizlik yapabilirler. Düzenli bir şekilde süpürdükleri için evde toz birikiminin önüne geçebilirler. Normal elektrikli süpürgelerin giremeyeceği dar ve zorlu noktalara rahatça erişim sağladıkları için her noktayı güzelce süpürebilirler. 

İlk robot süpürge olarak 2001 yılında Electrolux firması tarafından üretilen Trilobite’tır. Ardından 2002 yılında üretilen iRobot Roomba, 2009 yılına kadar 3.8 milyon adet satışa ulaşarak robot süpürge devrini başlatmıştır. Günlük hayatta evlerde kullanımı yaygınlaşan bu robot süpürge modelleri, her geçen gün yeni özelliklerle geliştirilerek kullanışlı bir ev aleti olarak tercih edilmeye devam edilmektedir. 

Günümüzde en yaygın olarak tercih edilen robot süpürge modellerine örnek olarak Roborock S serisini, Xiaomi Mi Robot modelini, iRobot Roomba modellerini ve TEFAL tarafından üretilen robot süpürge serilerini verebiliriz. 

Robot Süpürgenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? 

Sürekli ve hızlı bir süpürme imkânı sağlayan robot süpürgeler, basit bazı kontroller dışında müdahale gerektirmediği için oldukça kolay bir şekilde kullanılabilen ev aletlerindendir. Otomatik şarj özellikleri sayesinde kendi programlandıkları sistem üzerinden sürekliliği sağlayan robot süpürgeler, telefonlarınıza indirebileceğiniz bir uygulama üzerinden kolayca yapılandırılabilir. Evde süpürülmesini istediğiniz alanları seçerek robot süpürgenin ulaşmasını istemediğiniz bölgelere engel koyabilirsiniz. Haritalama yetenekleri bulunan bu aletler, sizin ayarladığınız program ile devamlı olarak süpürme yapabilir. Geliştirilen bazı modellerde ise süpürmeyle birlikte yerleri silme özellikleri de bulunmaktadır. 

Hayatı kolaylaştıran avantajlarının yanında robot süpürgelerin bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi karşısına çıkan engellerdir. Evin dağınık olması ve hareket edecek bir alan bulamamasından kaynaklı olarak bazı durumlarda robot süpürgeler beklenen performansı sağlayamayabilirler. Manuel süpürmeye göre çok daha fazla zaman harcayan bu makineler, evin çok büyük olması durumunda şarj istasyonlarını kaybedebilirler. 

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Robot süpürgeler marka ve modellerine göre farklı özellikleriyle geliştirilmişlerdir. Evinizin özelliklerine göre geliştirilen özellikler içerisinden seçim yapabilirsiniz. Özelliklerine göre değerlendirildiğinde robot süpürge seçerken dikkat etmeniz kriterlerin başında zemin özellikleri yer alır. Robot süpürgeler genellikle seramik ya da mermer zeminlerde kolaylıkla çalışır. Ancak robot süpürgenin halı veya kilim gibi daha zorlu bir yüzeyde çalışacağını önceden belirlemeniz gerekebilir. 

Robot süpürgenin kullanımında tasarımı da oldukça önemlidir. Alçak ayaklı, yere yakın mobilyaların olduğu evlerde robotların daha alçak ve küçük olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunlarla birlikte sensörlü olarak geliştirilmiş ürünlerde eşyalara çarpma riskini azaltarak daha kolay bir kullanım sağlar. Eğer süpürgeden aynı zamanda silme işi de yapmasını istiyorsanız,paspas özelliği bulunan ürünleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın