İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Elon Musk’ın Robotaksi Projesi Nedir?

Elon Musk, yapmış olduğu yatırımlar ve inovatif çalışmaları ile dikkatleri üzerine çeken isimler arasında yer alıyor. Tesla elektrikli otomobil, SpaceX uzay istasyonu, Paypal gibi pek çok girişimin sahibi olan Elon Musk, her geçen yıl yeni girişimleri ile kitlelerin karşısında yer alıyor. Peki ya Elon Musk’ın robotaksi projesi nedir? Gelin hep birlikte bu yeni projenin detaylarını konuşalım.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. Kendi başına öğrendiği kodlama diliyle 12 yaşındayken oyun tasarlamayı başarmıştır. Meraklı bir yapıya sahip olan Elon Musk “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” internet, temiz enerji ve uzaydan oluşan üç alan tespit etmiştir. Kendisi günümüzde Tesla elektrikli otomobil, SpaceX uzay istasyonu, Paypal gibi pek çok girişimin sahibidir. Şimdi de Teksas’taki 1,1 milyar dolarlık fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada insan sürücüye ihtiyaç duymayan Robotaksi projesi ile gündemde. Peki ya Elon Musk’ın robotaksi projesi nedir?

Robotaksi Projesi Neyi Amaçlıyor? 

Tesla, elektrikli otomobil konusunda farklı bir aşamaya geçmeye karar vermiş gibi görünmekte! Çünkü şirketin CEO’su Elon Musk, Cyber Rodeo etkinliğinde çok özel bir aracın müjdesini verdi. Bu araç, bir robotaksi. Ancak Elon Musk’ın söylediklerine bakılırsa bu araç, oldukça özel olacak. Peki ya Elon Musk’ın robotaksi projesi nedir? Robotaksi projesi, “fütüristik görünecek” ve tamamen kendi kendine gidecek bir taksiyi hayata geçirebilmeyi hedefliyor. Yani söz konusu robotaksiler bir insan sürücüye ihtiyaç duymayacak ve tamamen otonom bir şekilde hareket edecek. Tesla üretimi robotaksinin net bir görseli bulunmuyor. Yani şimdilik neye benzeyeceği kesin olarak bilinmiyor. Elon Musk ise “Oldukça fütüristik görünecek özel bir robotaksi olacak.” ifadesini kullanarak robotaksinin nasıl görüneceğini bizlerin hayal gücüne bırakmış durumda.  Elon Musk bu hedefini Robotaksi adıyla açıklamış olsa da, konuyla ilgili henüz bir tarih vermiş değil. Birbirinden eşsiz çalışmalara imza atan Elon Musk’ın robotaksi projesini ne zaman hayata geçireceği ise büyük bir merak konusu. Siz de projenin detaylarını merak ediyorsanız yeni açıklamalardan haberdar olabilmek için takipte kalmayı unutmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın