İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelli İnsanların Hayatını Kolaylaştıran Teknolojik Ürünler Nelerdir? 

Dünya Sağlık Örgütü’nden sağlanan verilere göre dünya üzerinde toplam nüfusunun yüzde 15’i ‘engelli’ olarak kabul edilmektedir. Çeşitli nedenlere ve komplikasyonlara bağlı olarak hayatını bir engel ile devam ettirmek bireyler için yaşamı kolaylaştırmak ve destek sağlamak teknolojinin amaçlarından biridir. Bu nedenle tasarlanan pek çok cihaz ve geliştirilen teknoloji bulunmakta ve kullanılmaktadır. Engelli insanların hayatını kolaylaştıran teknolojik ürünler nelerdir merak ediyorsanız yazımızın devamında bahsediyoruz. 

Engelli İnsanlar İçin Kolaylaştırıcı Araçlar Nelerdir?

Merdivenleri Çıkabilen Tekerlekli Sandalyeler: Engelli bireyler için merdivenler oldukça önemli sorunlardan biri olabilir. Tekerlekli sandalye kullanan kişilerin, topluma açık alanlarda kendisine özel olarak ayrılan engelli rampasını sıklıkla bulamamasından dolayı İsviçreli bilim adamları tarafından geliştirilen bir projedir. Scewo isimli paletli tekerlekli sandalye sayesinde merdivenleri rahatça çıkabilir ve inebilirsiniz. 

WeWalk Akıllı Baston: Young Guru Academy ve Vestel tarafından geliştirilen bu akıllı baston sayesinde göğüs ve baş hizasında çarpmaya sebep olabilecek engeller algılanıp kişiye uyarı gönderilir. Bluetooth ile cep telefonuna bağlanabilen bir sistemdir. 

Protez Kol ve Bacaklar: Uzuv eksiliği sebebiyle engeli bulunan bireyler için hayatı oldukça kolaylaştıran bir teknolojik gelişmedir. Kişinin yaşı, fiziksel ve psikolojik durumuna bağlı olarak yapılan incelemeler neticesinde takılmasına karar verilir. Yeniden sosyal yaşama dönmeyi, engelleri azaltmayı ve genç bireyler için eğitime devam edebilmesini sağlar. Protez teknolojisi, insan uzuvlarını örnek alarak günden güne gelişmeye devam etmektedir. 

Liftware: Engelli insanların hayatını kolaylaştıran bir diğer araç ise hareket bozukluğuna sahip olan kişiler için geliştirilmiş olan özel bir kaşık/çataldır. Yemek yerken kaşığı daha kolay ve sabit tutmalarını sağlar ve el titremesini %70 oranında azaltır. Böylelikle bu kişilerin yemeklerini tek başına ve daha rahat yemesini sağlar. 

Engelliler İçin Yardımcı Uygulamalar Hangileri?

EyeSense: Türk Telekom tarafından görme engelli bireyler için geliştirilmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde telefonunuza indirdiğiniz uygulama ile etrafınızdaki nesneleri tanıyan uygulama size ses ile geri bildirim sağlar. Yalnızca objeleri değil, aynı zamanda renkleri de sizin için belirler ve size bildirir. Tüm bunlar için telefondan uygulamayı açıp kamerayı doğrultmak gerekir.

Google Talkback: Google tarafından görme engelli bireyler için geliştirilen bu uygulama sayesinde, telefona gelen mesajlar sesli olarak dinlenebilmektedir. Aynı zamanda bu mesajlara sesli yanıt vererek cevap gönderilebilir. 

Voice4u: Felçli hastaların konuşmada güçlük çekmesinden dolayı, kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için geliştirilmiş bir uygulamadır. Uygulamanın ekranına gelen seçenekler ile birey daha başarılı bir iletişim kurabilir ve kendini daha rahat bir şekilde ifade edebilir. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın